„Ticho je stav, kdy přítomný zvuk má jen nízkou intenzitu – má nerušivý charakter,“ tak zní jedna z vědeckých definic. Ale to, že je ticho kolem nás, ještě neznamená, že ho máme i v sobě. A právě ticho v nás samých se vydáme společně hledat v druhé polovině října.
Co si můžete pod pobytu v tichu představit? Možnost strávit čas v tichém a bezpečném prostředí. Čas offline, kdy vás nic neruší od sebe sama a vše je k tomu uzpůsobeno.
Zcela konkrétně nabízíme prostor sedmi účastníkům, kdy každý bude mít pokoj sám pro sebe. Společně budou probíhat ranní a večerní meditace a také jídla (vždy ráno i večer) za poslechu klidné hudby. Přes den bude mít každý možnost trávit čas o samotě– ve svém pokoji, v meditačním altánu, v zahradě nebo na výletech v krásné okolní krajině. Jednou za den bude také možnost sdílet s jedním z organizátorů své myšlenky, protože ze zkušenosti víme, že vyslovit a zformulovat před druhou osobou to, co se za celý den odehrává uvnitř nás, pomáhá věci dokončovat a vytvářet prostor pro další. Pobyt v tichu může být hlubokým odpočinkem od našeho běžného života a také účinnou pomocí v těžkém rozhodování či hledání dalšího směru.
Registrujte se zde
KAPACITA NAPLNĚNA. MŮŽETE SE REGISTROVAT JIŽ POUZE JAKO NÁHRADNÍK/CE. (ZÁLOHU NEPOSÍLEJTE)
Termín
18.-23. října 2024
Ubytování
Každý bude bydlet ve svém vlastním pokoji.
Jídlo
Společná jídla budou probíhat ráno a večer. Vařit budeme jednoduché, chutné, vegetariánské pokrmy. K obědu bude k dispozici občerstvení na výlety nebo polévka.
Příspěvek 5500-7500 Kč
Každý z účastníků si bude moci určit výši finančního příspěvku dle svých možností a spokojnosti.
Pro více informací nám neváhejte napsat na centrumustek5@gmail.com
FB event:
O co vlastně jde?
Nejdříve je třeba říci, že se nejedná o to splnit bobříka mlčení a nepromluvit ani slovo :). Účelem je, se co nejvíce ztišit vnitřně, dobít tím síly a možná tím i vytvořit prostor pro něco nového, co má přijít do našeho života. V praxi to znamená, že jsme stále v tichu, ale když je potřeba říct, že došlo mléko, nebo se zeptat, kde najdu druhou peřinu, tak se prostě klidně zeptám, ale udělám to bokem a co možná nejkratším možným způsobem. Důležité není tak to, aby bylo ticho kolem nás za každou cenu. Důležité je spíš důkladné oproštění se od vnějších podnětů, jako je každodenní komunikace, zprávy z mobilu, internetu a médií. Ty jsou ještě víc než zvuky překážkami vnitřního ticha. A to je i důvod, proč se jedná o pět dnů a né o víkend, protože vnitřní ztišení se nedostaví ihned. Několik prvních dnů má totiž naše mysl spoustu otázek a podnětů, které takové ztišení úspěšně oddalují. Až po delší době se většinou uklidní a pak teprve to začíná být prospěšné a zajímavé. Jedná se o velice jemnou techniku, kterou ale každý prožívá jinak.
Jak probíhají společné meditace?
Ráno a večer budeme společně „meditovat“, pod čímž si nepředstavujte nic víc než to, že se spolu usadíme v meditárně nebo na nějakém jiném příjemném místě a každý stráví půl hodinu společného ticha svým vlastním způsobem. První den proběhne krátké seznámení s meditací, další dny už budou pouze v tichu. Společná meditace je důležitým pojícím prvkem, kdy nejsme jako oproti zbytku dne sami, ale ve skupině.
Jak probíhají společná jídla?
Situace, kdy u stolu sedí několik mlčících lidí a jedí, za zvuků poklidné hudby, může vyvolávat různé pocity. Důvod, proč při jídle hraje hudba, je velice jednoduchý. Množství různých zvuků, které lidé při stolování nadělají je mnoho, a proto zkušenost ukázala za příjemnější soustředit se na poslech hudby a tolik si nevšímat ostatního. Než si člověk zvykne, trvá většinou prvních pár jídel. Platí i zde, že interakcí je spíše méně, ale není důvodu, aby jste se při předávání mísy na sebe nemohli usmát nebo si pokynout.
Jak trávit osobní čas přes den? Co pomáhá?
Přes den je prostor k tomu, aby člověk strávil čas v přítomnosti sebe samého způsobem, který si sám zvolí. Může se procházet po zahradě, meditovat ve svém pokoji nebo v meditačním altánu anebo chodit po výletech po krásném okolí. Na začátku je nejtěžší vystoupit z našich myšlenkových návyků a trochu se oklepat od všeho, co jsme řešili před příjezdem. K tomu může posloužit třeba dlouhý výlet. Mapku s tipy na krásná i klidná místa si u nás můžete zapůjčit, oběd s sebou nebo svačinu na cestu si budete moci každé dopoledne připravit a tak můžete být na cestě i celý den. Později, když se mysl uklidní, bude možná lehčí trávit čas v dlouhé meditace, bez nutnosti velké akce. Během pobytu může přicházet mnoho žádoucích i nežádoucích myšlenek a podnětů. Dobrým nástrojem může být si je zapisovat, zakreslit nebo je sdílet v krátkém rozhovoru s mediátory každý večer.
Čemu se naopak vyvarovat?
Pobyt v tichu není určen k tomu, aby jste během něho přečetli dvě knihy nebo slyšeli desítky, byť duchovních, podcastů. Ty by zase zaplnily naší mysl a kýžené vnitřní ztišení by se nemuselo dostavit. Stejně tak je nutné naprosto omezit jakoukoli komunikace přes mobil, internet či sledování médií. Kdo bude chtít, může si u nás svůj smartphone odložit a v případě nutnosti zkontrolovat vždy na chvíli po večeři.
Jak probíhají rozhovory s mediátorem?
Kdo bude chtít, může se zapsat na jeden ze dvou 30minutových termínů mezi večeří a meditací. K dispozici vám bude jeden z mediátorů, který vás vyslechne a možná nabídne i drobný komentář. Rozhodně se ale nejedná o odborné vedení nebo dokonce o nějakou formu terapie. Nicméně ze zkušenosti víme, že vyslovit a zformulovat před druhou osobou to, co se za celý den odehrává uvnitř nás, pomáhá věci dokončovat a vytvářet prostor pro další. Směřování vašeho pobytu v tichu leží zcela ve vašich rukou.
Co s sebou?
Co se praktických věcí týče, čeká tu na vás vlastní pokoj s peřinou a ručníkem, plná lednička a v zásadě vše, co potřebujete. Nicméně je dobré být vybaven/a k tomu, aby se vám dobře meditovalo (oblíbený polštář, jógamatka), dobře chodilo po okolí (dobré boty a batůžek), a dobře svačilo (krabička na jídlo, lahev).